• Haberler

ERP ile Verimlilik ve Rekabet Avantajı.

Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) sistemleri, maliyetlerini azalttığı gibi işletmelerin verimliliğini de arttırmanın en ekonomik yolu olarak dikkat çekiyor.

Ekonomik kriz, firmaların hemen tüm iş süreçlerini yeniden planlaması sonucuna yol açtı. Bugün maliyetlerini kısmanın yolunu arayan, verimliliğini arttırmanın çözümüne ulaşmak isteyen firmalar bilişim teknolojilerine sarılıyor. İşte bu noktada ERP sistemleri, firmaların beklentilerine karşılık verecek can simidi olarak dikkat çekiyor.
IAS Türkiye Halkla İlişkiler ve Reklam Müdürü Öznur Tekiner:

İşletmelerin, fazla stoklarını eritmesi gereksiz giderlerini kısması, atıl kapasitesini değerlendirmesi için, krizi fırsat olarak değerlendirmek ve gerekli tedbirleri almak gerekir. Bunun yolu da, ERP kullanmaktan geçer. Çünkü işletme için faydalı olabilecek doğru uyarlanmış bir ERP yazılımı ile giderlerde azalma ve gelirlerde artış sağlamak mümkündür. ERP çözümlerinin başarıya ulaşması için firmanın yapısına, teknolojik sistemlerine ve kurumsal hedeflerine en uygun çözümü seçip, hayata geçirmesi son derece önemlidir. Firmaların ihtiyaçlarını ve hedeflerini net olarak belirleyip, kendilerini iyi tanımaları gerekir. Çözüm sağlayıcı firmayı, referansları, teknolojik gelişkinlikleri, servis destekleri, firmanın ihtiyaçlarına uyarlanabilir ve diğer yazılımlarla haberleşiyor olabilme durumu, yazılım geliştirme ortamı ve güncellenebilmesi gibi tüm kriterler masaya yatırılıp incelenmeli. Birçok kuruluş, büyüyen organizasyonlarını daha etkin bir şekilde kontrol edebilmek ve maliyetleri düşürmek için ERP çözümlerini tercih etmekteler. Fakat sürekli değişen teknoloji, yeni eğilimler, yeni firmalar ve değişen ihtiyaçlar kurumsal kaynak planlama çözümü seçimini oldukça zorlaştırmaktadır. Yapılan bol sıfırlı yatırım düşünüldüğünde, seçilen firmanın ve ürünün ihtiyaçları tam karşılayabilmesi, yatırımı güvence altına alması çok önemlidir. Bu nedenle, ERP yazılımı alım süreci çok iyi bir analiz gerektirir. Bu analizde, teknik konular dışında, firmanın bu konudaki tecrübesi, referansları, mali yapısı da bulunmalıdır. ERP'nin faydaları yeni anlaşılsa da kriz ortamından düşük kapasite kullanımına bağlı olarak KOBİ'lerin anahtar personelinin böyle bir projeye zaman ayırabileceklerini düşünüyor ve krizin ERP yazılımı projeleri için bir fırsat olduğunu düşünüyoruz. Bunun fırsat olduğunun farkına varılması için de kendi bünyemizde her ay düzenleyeceğimiz etkinliklerle KOBİ'lerin bu konuda bilgi sahibi olmasını sağlayacağız.

Öznur Tekiner
Tele.com.tr Dergisi
Mart 2009
IAS Türkiye
Halkla İlişkiler Müdürü

 
 

© 2009 Mirengi Yazılım ve Danışmanlık ERP Ltd.Şti.
Gizlilik Politikası | Site Haritası