• Haberler

En Yüksek Seviyede Veri Güvenliği Sağlayan Yüksek Erişilebilirlik (High Availability) Çözümü

Nisan 2007 - IAS Almanya

IAS Almanya, bir müşterisi için uyguladığı proje kapsamında, iş ortağı Akudat GmbH şirketi ile birlikte çalışarak Yüksek Erişilebilirlik (High Availability) içeren bir çözüm geliştirdi.

Söz konusu müşteri, yüksek performanslı bir ERP sistemi ve bunu destekleyen bir sistem mimarisinin yanı sıra, kendi donanımı üzerinde çalışabilecek ve Yüksek Erişilebilirlik içeren bir çözüm talep ediyordu. IAS'nin ürünü olan CANIAS ERP sistemi platform-bağımsız bir sistem özelliğindedir ve IBM sunucuları üzerinde kullanılabilmektedir. Çözümün performansı, IBM Düsseldorf tesislerinde yapılan testlerde kanıtlandı ve CANIAS ERP sisteminin sıradışı özellikleri gösterilmiş oldu.

Donanım, veritabanı sunucusu olarak 8 GB ana bellek içeren bir adet IBM blade LS41 sistemini, uygulama sunucusu olarak da her biri 6 GB ana bellek içeren 3 adet IBM LS21 sisteminden kurulu olan birleşik bir sunucudan oluşmaktadır.

IAS tarafından, olası bir felaket sonrası hızlı ve güvenilir geri dönüş için "24 çarpı 7" faaliyete olanak veren bir Yüksek Erişilebilirlik çözümü seçildi. Bu müşterinin Avrupa'da 20 adet şubesi, ve buna ek olarak Çin, Hindistan, A.B.D. ve dünyanın diğer 14 farklı yerinde büroları bulunmaktadır. Bu nedenlerden dolayı devamlı ve kesintisiz sistem faaliyeti proje uygulaması bakımından çok kritik bir faktördü.

Donanım bileşenleri, sistemde "artıklık" (redundancy) sağlamak amacıyla iki suretli olarak, fiziki bakımdan birbirlerinden farklı iki mekânda çoğaltıldı. Bir mekândaki sistemin herhangi bir nedenden hizmet dışı kalmasından sonra diğer mekândaki sistemin online olarak devreye girmesi yaklaşık olarak 1 ile 2 dakika arasında bir sürede gerçekleşmektedir. Bu iki sistemin de aynı anda hizmet dışı kalması durumuna karşı da, daha uzak bir noktada bulunan üçüncü bir remote sistem, ek bir yedekleme seviyesi sağlamaktadır. Ayrıca, daha iyi bir performans için, uygulama seviyesinde yük dengeleme (load balancing) gerçekleştirilmiştir.

Bu proje kapsamında, MySQL veritabanı bileşeni için gerçekleştirilen sistem mühendisliği çalışması, çözümün en orijinal yönünü oluşturmaktadır. CANIAS ERP gibi platform-bağımsızlık ve öncü özellikler içeren bir üründen bekleneceği üzere, MySQL veritabanı teknolojisinin Yüksek Erişilebilirlik konusuna uyarlanması için yapılan çalışmalar ile dünya çapında bir ilke imza atılmıştır.

Proje kapsamında elde edilen sonuçlar, müşterinin beklentisini tamamen karşılamaktadır:
• Hizmet dışı kalma durumunda yaşanacak kesintinin (downtime) asgariye indirilmiş olması
• Birden fazla seviyede uygulama yedeklemesinin sağlanmış olması
• "24 çarpı 7 faaliyet"
• Güvenilir yedekleme yoluyla veri güvenliğinin sağlanmış olması
IAS Almanya ve iş ortağı Akudat GmbH, ileride oluşabilecek sorunlarla kolayca başa çıkabilecek bir teknoloji altyapısı yaratmış olmanın haklı gururunu yaşamaktadır.

 
 

© 2009 Mirengi Yazılım ve Danışmanlık ERP Ltd.Şti.
Gizlilik Politikası | Site Haritası